Parawan na wannę. Jaki wybrać?

10-02-2024

Parawan nawannowy to świetne dopełnienie wielu łazienek. Jednak jaki będzie idealny do Twojej? Jakie są opcje do wyboru? Parawany dzielimy na kilka typów, które poszczególnie opiszemy.

 

1. Parawany przesuwne/rozsuwane – czyli takie, które mają elementy do przesuwania. Mają one kilka podkategorii.

Przesuwny i składany, który jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Można go wykorzystać w prawie każdym przypadku, niezależnie od wielkości wanny (musi ona być prostokąta, gdyż na takich montuje się parawany). 

Jego atutem jest możliwość rozsuwania i zsuwania, dzięki czemu można dostosować wielkość parawanu do swoich preferencji poprzez odpowiednie przesunięcie szyby. Natomiast gdy z niego nie korzystamy, można całkowicie złożyć go na dowolną ścianę (wewnętrzną albo zewnętrzną.

Świetnym reprezentantem tej podkategorii jest seria parawanów Sensi od New Trendy, której czarną wersję prezentujemy poniżej.

 

 

Przesuwny, pracujący na prowadnicy zamontowanej na wannie to również ciekawe rozwiązanie. Jest to odpowiedź na zauważoną przez producentów potrzebę udoskonalania parawanów rozsuwanych oraz dostosowywania się do potrzeb klientów.

Ten parawan jest rozwiązaniem problemu tych, którzy chcą posiadać parawan rozsuwany, ale nie chcą by otwierał się na boki. Dzięki temu można nie tracić wizualnie przestrzeni, a jednocześnie mieć produkt bardzo stabilny. Stabilność została zapewniona poprzez poruszanie się skrzydła parawanu po prowadnicy.

W tym przypadku dobrym przykładem jest seria parawanów Smart również od New Trendy, widoczna poniżej.

 

 

Ostatnia podkategoria to parawany przesuwne z poprzeczką prostopadłą montowaną do ściany. Jest to zamontowanie "na sztywno". Z tego względu mamy zagwarantowaną pełną stabilność, jednak zmniejszona jest możliwość dostosowania parawanu, która występuje w przypadku rozsuwano-składanego oraz nie występuje tak znaczne poczucie przestrzeni, jak przy wykorzystaniu parawanu na szynie.

To może być świetne rozwiązanie dla osób starszych, które cenią sobie przede wszystkim praktyczność i bezpieczeństwo.

Seria Nica od producenta Kermi to typowe zastosowanie tego rozwiązania.

 

 

 

2. Parawany składane, jedno lub dwu elementowe.

Parawan składany jednoelementowy charakteryzuje się taflą szkła osadzoną na profilu zawiasowym lub dwóch zawiasach, co umożliwia składanie go na ścianę. W zależności od modelu oraz wielkości tafli szkła jest to możliwe na zewnątrz i wewnątrz albo jedynie na zewnątrz wanny.

Parawan łatwy w montażu i w obsłudze, ale jego wielkość jest ograniczona, co może wpływać na funkcjonalność.

Reprezentantem tej podkategorii jest parawan Aurora 1 firmy Novellini, widoczny na wizualizacji.

 

 

Drugim podtypem jest parawan składany dwuelementowy charakteryzujący się dwoma elementami, które zazwyczaj składają się na siebie. Całość można złożyć zarówno na wewnętrzną, jak i na zewnętrzną ścianę wanny. Oczywiście, składanie do środka wanny tak jak w przykładzie wyżej zależy od gabarytu parawanu.

Niewątpliwie zaletą takiego rozwiązania jest nowoczesny, minimalistyczny wygląd. Należy jednak zauważyć, że parawan wymaga bardzo precyzyjnego montażu, aby jego skrzydła nie składały się samoczynnie. Im większy rozmiar, tym większe zagrożenie ewentualnym uszkodzeniem.

Jest on szczególnie odpowiedni do łazienek o dużej przestrzeni.

Dobrym przykładem parawanów dwuelementowych jest seria Young od Novellini.

 

 

Nietypową opcją jest parawan, który posiada jedną ściankę stałą oraz drugi oddalony, składany element. Jest to swoisty zmodyfikowany parawan składany jednoczęściowy, który poprzez dołożenie elementu stałego zwiększa przestrzeń chronioną przed możliwością zachlapania.

Może się sprawdzić w konkretnych przypadkach.

Dobrym reprezentantem tej wariacji jest seria Avexa Copper od New Trendy. W przypadku przedstawionym na zdjęciu, część składana zaczyna się od miedzianego łączenia, które znajduje się mniej więcej w połowie szyby.

 

 

3. Parawany nawannowe, które tworzą kabinę z wanny.

Tak, to jest naprawdę złożony produkt, który umożliwia zamianę wanny na kabinę prysznicową, w której rzeczona wanna staje się brodzikiem.

Parawan składa się z dwóch części, które w gruncie rzeczy są dwoma oddzielnymi parawanami.

Jedna część to jest parawan uchylno-składany z zawiasami a drugi to parawan składany jednoczęściowy. Obydwa zakończone są uszczelką magnetyczną oraz funkcjonalnymi klamkami. Po ich połączeniu parawan zamyka się w całość i tworzy kabinę.

Przykładem jest seria New Soleo od New Trendy (oni to mają rozmach!).

 

 

4. Parawany montowane na stałe.

Jedna tafla szkła montowana w profilu bądź tylko z okuciami punktowymi wzmocnione zazwyczaj wspornikiem ukośnym.

Stabilność i cena to największe atuty tego rozwiązania.

 

 

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Państwu w wyborze, niemniej jednak w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu:)